poniedziałek, 28 lutego 2011
Zasada jednego okienka w urzędzie skarbowym
Zmiana ta umożliwi przedsiębiorcy załatwienie czynności zgłoszeniowych firmy w trakcie jednej wizyty w urzędzie skarbowym. Zmiana taka, oprócz zgłoszenia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na formularzu EDG-1, umożliwi przedsiębiorcy wybór formy opodatkowania, oraz będzie można przedłożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz inne niezbędne dokumenty podatkowe związane z rejestracją firmy. Wszystkie te czynności przedsiębiorca załatwi w trakcie jednej wizyty w urzędzie skarbowym.
Podatnik będzie też wspierany przez pomoc techniczną i prawną udzielaną przez wykwalifikowanych pracowników urzędów skarbowych.
piątek, 25 lutego 2011
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT
Od powyższej zasady jest jednak szereg wyjątków. Oto niektóre z nich:
1. Budynki i lokale - Jeżeli przedmiotem sprzedaży są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż trzydziestego dnia, licząc od dnia wydania;
2. Zaliczki – W przypadku otrzymania zaliczki (zadatku, raty, przedpłaty) przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części;
3. Sprzedaż wysyłkowa - w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty;
4. Otrzymanie zapłaty - w przypadku usług:
a) transportu osób i ładunków,
b) spedycyjnych i przeładunkowych,
c) w portach morskich i handlowych,
d) budowlanych lub budowlano-montażowych,
obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług;
5. Termin płatności – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.
poniedziałek, 21 lutego 2011
Zadania urzędów kontroli skarbowej na 2011 r.
Priorytetem będzie też handel w Internecie, który z roku na rok jest coraz bardziej monitorowany przez fiskusa. Trudno się temu dziwić, jeżeli uzmysłowimy sobie wielkość transakcji dokonywanych za pomocą Internetu. Sama tylko platforma Allegro generuje miesięcznie kilka miliardów zł przychodów ze sprzedaży. Swoją drogą ciekawe jak część z nich jest opodatkowana ?
Na liście zadań figuruje jeszcze ujawnianie niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, nadzór nad prawidłowością wykorzystywania środków publicznych oraz gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, prowadzenie e-kontroli oraz wykrywanie i zwalczanie nieprawidłowości w kontroli skarbowej.
sobota, 19 lutego 2011
Jeden procent- tak niewiele, a jednak warto zaangażować się w pomoc
Autorem artykułu jest Jaspis
W związku z tym, że wkraczamy w gorący okres rozliczeń podatkowych, warto zastanowić się, na jaki cel chcielibyśmy przekazać nasz jeden procent podatku. Jest to gest, który nic nas nie kosztuje, a daje ogromne korzyści placówkom, które upoważnione są do otrzymywania pomocy właśnie z tego źródła.Jest to jednorazowa, coroczna akcja, która pozwala nam udzielić się charytatywnie, bez poczucia uszczerbku na domowym budżecie. Instytucje, które mogą ubiegać się o nasz 1 procent to Organizacje Pożytku Publicznego, o określonych celach statutowych, które przewidują pomoc w sferze społecznej. Wykaz tego rodzaju podmiotów publikowany jest przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w formie elektronicznej na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Wystarczy zapoznać się z tymże wykazem i wybrać podmiot, któremu chcielibyśmy udzielić wsparcia finansowego.
W kwestii proceduralnej, przekazując 1 procent podatku nie jesteśmy zobligowani do dodatkowych, problematycznych obowiązków. Wystarczy, że wypełnimy specjalną rubrykę w naszym standardowym zeznaniu podatkowym. Do tego roku kłopotów mogła nastręczać konieczność podawania dokładnej i szczegółowej nazwy organizacji, na której cel przekazujemy nasze pieniądze, ale od bieżącego roku podatkowego nie jesteśmy do tego zobligowani. Wystarczy numer, pod jakim dana instytucja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym, oraz rzecz jasna kwota, którą zamierzamy przekazać, w myśl zasady, że ma to być nie więcej niż nasz symboliczny jeden procent. Rzecz banalnie prosta, a jak wykazują statystyki z ostatnich lat podatkowych, niebagatelna w kwestii zasilenia budżetu Organizacji Pożytku Publicznego, które notowały ogromne zyski, co wiązało się z perspektywą możliwości wielowymiarowej pomocy najbardziej potrzebującym.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Jak to jest z tymi podatkami?
Autorem artykułu jest Piotr Waydel
Czy trzeba płacić podatki?
Wszędzie gdzie zostało przewidziane jest to podstawowym obowiązkiem każdego z nas. Ale ustawodawca stworzył również bardzo wiele możliwości, w których nawet przy bardzo dużych zarobkach, nie ma takiej potrzeby. Jest to spowodowane interesem państwa czy określonych grup społecznych, wyższą koniecznością lub stymulowaniem i wspieraniem konkretnych, ogólnie pożytecznych działań.
Ponieważ są one powszechnie znane, przynajmniej tym, do których są adresowane, zasygnalizuję tylko kilka różnych, mniej znanych problemów, które nie są wykorzystane, a niosą kolosalne możliwości lub mogą być brzemienne w nieprzewidziane przez ustawodawcę skutki.
W zeszłym roku zostało dopracowane ustawowo rozwiązanie, które umożliwia zamianę przychodu brutto, w osobowy dochód netto, w dodatku z małą dźwignią finansową. Ponieważ nie ma do tego przepisów wykonawczych oraz interpretacji, to wiedza na ten temat jest zerowa, zwłaszcza wśród urzędników. Mimo, że (jak sądzę) ustawodawca dokładnie wiedział, co czyni, to brak dalszych działań w tym kierunku oraz brak właściwych przykładów do powielenia może spowodować powstanie działań patologicznych.
Rozwiązanie to może przynieść ogromne korzyści społeczne, nawet większe od oczekiwanych w trakcie jego tworzenia. Wystarczy stworzyć kilka takich działań optymalnie zaplanowanych i zorganizowanych w różnych miejscach Polski oraz przedstawiać osiągnięcia w mediach i wewnętrznych informacjach dla urzędów. Instynkt stadny społeczeństwa załatwi resztę.
Zastanawiającym jest fakt, że na ostatnim moim spotkaniu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, którego ten temat dotyczy w sposób zasadniczy, nikt tego nie podjął, a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że nie zrozumiał problemów i możliwości.
Drugim, jeszcze ważniejszym tematem jest uruchomienie autostrady eksportującej bezrobocie. Eksport jest chaotyczny, bez podstawowej mapy i na najgorszych warunkach, jakie można sobie wyobrazić. Nawet najprostsza pomoc i kilka stacji paliwowych po drodze usprawniłaby znacznie te działania.
Ale największym problemem jest to, że uruchomiona jest tylko jedna nitka. Zapomniano o nitce powrotnej, która odpowiada za import podatków. Nitka istnieje, ale prowadzi cały czas pod górę i nie zbudowano na nią wjazdów, ani stacji. Mimo teoretycznie ogromnej przepustowości, nie jest zupełnie wykorzystana. W tej sytuacji trudno się dziwić, że wszyscy korzystają z innych możliwości. Nawet podziemnych.
Najsmutniejsze jest to, że ta autostrada jest o wiele dłuższa i szersza niż to na pozór wygląda i brak tylko kilku prostych decyzji do jej pełnego wykorzystania. A inne kraje nie próżnują i błyskawicznie budują swoje.
Trzecim tematem, który chciałbym tu zasygnalizować, są środki pozyskiwane w ramach współpracy międzynarodowej. Mówi się tylko o dotacjach unijnych, które tak naprawdę w przeważającej większości są naszym wkładem do Unii i rykoszetem wracają do Polski.
Wszyscy starają się o dofinansowanie poprzez cztery podstawowe kanały krajowe. Co bardziej wtajemniczeni sięgają do bezpośrednich dotacji unijnych, gdzie jest o wiele prościej, jeżeli tylko spełnia się odpowiednie warunki.
Bardzo mało znam przypadków sięgania do ogromnych, prawdziwych i wyjątkowo łatwo dostępnych dotacji. Myślę tu o odpisach podatkowych firm ze Stanów Zjednoczonych. Polska z racji położenia i wyjątkowej współpracy mogłaby mieć szansę na zagospodarowanie znacznej ilości tych środków. Wystarczy tylko pomyśleć i zaplanować optymalne rozwiązania. Optymalne przede wszystkim dla darczyńcy.
Piotr Waydel
Piotr Waydel
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Odliczanie VAT od paliwa
nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu dotyczy:
1. samochodów osobowych oraz
2. innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (także tzw. samochodów z „kratką”), za wyjątkiem:
1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do niniejszej ustawy;
6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.